ALL SAINTS MODA

KİLİSEMİZ
1878 YILINDA İNŞA EDİLMİŞTİR. BİR ANGLİKAN KİLİSESİDİR. GÜNÜMÜZDE HALA AKTİF BİR PROTESTAN KİLİSESİDİR. İBADET DİLİ TÜRKÇEDİR KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİ İÇİN DE KAPILARI SÜREKLİ OLARAK HALKIMIZA AÇIKTIR.
KELAMDAN DAMLALAR
DAR KAPIDAN GİRİN. ÇÜNKÜ YIKIMA GÖTÜREN KAPI GENİŞ. BU KAPIDAN GİRENLER ÇOKTUR. OYSA YAŞAMA GÖTÜREN KAPI DAR YOL DA ÇETİNDİR. BU YOLU BULANLAR AZDIR. MATTA-7:13-14
KİLİSE TAKVİMİ
DİRİLİŞ DÖNEMİ-(PASKALYA) PASKALYA KUTLAMASI GÜNÜ OLAN 4 NİSAN'DA BAŞLAMIŞ VE 23 MAYIS'A KADAR DEVAM EDECEK OLAN DÖNEMDİR. BU DÖNEMİN RENGİ BEYAZ YA DA ALTIN SARISIDIR. YÜKSELİŞ GÜNÜ 13 MAYIS'TADIR. PENTEKOST-KUTSAL RUH KUTLAMASI İSE 23 MAYIS GÜNÜDÜR.
İBADET VE ZİYARET
BİR TÜRLÜ BİTMEK BİLMEYEN PANDEMİ NEDENİ İLE KİLİSEMİZDE TOPLU İBADETLER YAPILAMAMAKTADIR. ÖNEMLİ KONLARI İÇİN TELEFON VE E-POSTA İLE ULAŞABİLMENİZ MÜMKÜNDÜR. SAĞLIK VE ESENLİKLE KALIN.
NİCE KUTLU GÜNLERE SAĞLIK VE ESENLİKLE

  Mabet, kutsal yazıların temelindedir. Bir bina değildir işaret edilen aslında. Mabet, kendi dar alanından çıkabilen insan için adeta Yüceler Yücesine somutta açılmış alandır. Önce Musa'da çadırla simgeleşmiş ve Yol'a çıkmışların hep arasında onların hareketleri halinde onlarla hareket eden olmuştur. Ve sonra hedefe ulaşıldıktan sonra Süleyman Mabedi ile somutta en doruk noktaya ulaşmıştır. VE Mesih İsa ise Mabet'in esas gönüller olduğunu ve bunun için kapıların açılması ve gönüllerin Mesih İsa ile buluşması gerektiğini duyurmuştur. Ve artık gönül ilk mabet olan Aden bahçesi yolculuğunda buluşma çadırı ile çöl yolculuğuna devam etmiş ve bu yolculuğu tamamlamış olma bilincinde ve somutta da tek ve esaslı bir mabedi inşa etme algısında bir anlamda olgunlaşmıştır. Olgunlaşmıştır çünkü Mesih Müjdesinde artık mabet tam olarak insandır. Mesih gönlü ile Yüce O'lan insanda mekan kurmuş ve Ruh'un rehberliği ile Yol gönül mabedinden geçer olmuştur. Ta ki, yeni bir yer ve yeni bir gök, yani yepyeni Aden'e varılana dek te bu yol böyle devam edecektir. Nefsi inkar edip, çarmıhı yüklenip, Mesih'i izlemeye.. Esenlikle kalın, Işıkla kalın 

Karanlıkta kalan halk ışık gördü

 

Anasayfa

 

 KUTSAL YAZI ÖZELLİKLE MISIRDAN ÇIKMA ÜZERİNE ETKİN BİR VURGU YAPMAKTADIR. MUSA ÖNDERLİĞİNDE ATILAN ADIM DAR ALANDAN ÇIKIŞ ÖNEMLİDİR. UCUNDA ÇÖL YOLCULUĞU OLSA DA ÖNEMLİDİR. ÇIKIŞ BİR KURBAN SUNUMU İLE BAŞLAR VE ALELACELE ÇIKABİLMEK İÇİN EKMEK MAYALANMADAN YAPILIR. BÜYÜK ÇIKIŞ, BÜYÜK KAÇIŞ BAŞLAR. BÜTÜN BU YOLCULUK VAAT EDİLEN TOPRAKLARA ULAŞINCAYA KADAR ÖNEMLİ BİR KURTARILIŞ ÖYKÜSÜDÜR. MESİH İSA'NIN DA YÜREKLERİ DAR ALANDAN ÇIKARMASI VE SONSUZ YAŞAMA KAVUŞTURMASI DA YİNE AYNI TARZ BİR TEOLOJİK ALGI TEMELİ ÜZERİNE OTURTULMUŞTUR. O ZAMAN PASKALYA YA DA BU MUHTEŞEM ÇIKIŞ OLAYI ÖNEMLİDİR. BU OLAYIN HİÇ UNUTULMAMASI YAHUDİ İBADETİNİN TEMELİDİR. VE TEMELDE PESACH SOFRASI VE HER CUMA AKŞAMI ŞABAT SOFRASI VARDIR. BU MESİH'İ İZLEYENLER İÇİNDE BENZER BİR SOFRA ETRAFINDA TOPLANMA İLE ADETA AYNI ŞEKİLDE UYGULANMAKTADIR. ÇÜNKÜ ORADA DA MESİH'İN KURTARIŞININ HATIRLANMASI VARDIR. KISACASA HATIRLAMA VE UNUTMAMA BİR ANLAMDA KUTSAL KİTAP İBADETİNİN TEMELİDİR.
28.01.2021
DİRİLİŞ KUTLAMASI İLE BAŞLAYAN VE 23 MAYIS GÜNÜ PENTEKOST KUTLAMASINA KADAR SÜREN BİR DÖNEMDİR PASKALYA DÖNEMİ. BU DÖNEMLER ELBETTE KELAM ÖĞRETMENLERİ TARAFINDAN YAPILMIŞ DÖNEMLERDİR. AMAÇ, ÖZELLİKLE O DÖNEMLERDE OKUMA YAZMA BİLMEYEN BÜYÜK KİTLELERE MESİH'İN MÜJDESİNİ YAŞATARAK ÖĞRETEBİLMEKTİR. ZATEN KİLİSE DUVARLARINDA YER ALAN VE İNCİL'DEN ANLATIMLARI İÇEREN O RESİMLERDE YİNE HEP O AMAÇLA YAPILMIŞTIR. ÇÜNKÜ MESİH İSA'NIN MUHTEŞEM MÜJDESİ'NİN YİNE KENDİ İSTEMİNDE OLDUĞU GİBİ O'NU KURTARICISI VE EFENDİSİ OLARAK KABUL EDENLERE YAŞAM OLMASI ESASTIR. YAŞAM OLUP GÜNLÜK YAŞAMDA MESİH İSA İLE DİRİLMİŞ YAŞAMLARIN YAŞANMASI VE BÜTÜN İNSANLIĞA TUZ VE IŞIK OLUNMASI. BU İÇERİKTE BU PASKALYA DÖNEMİ ADETA MESİHLE BİRLİKTE AYAĞA KALKIP DİRİLMİŞ OLMAYI TATMA DÖNEMİDİR. VE DÖNEM ELÇİLERİN İŞLERİ 2.BÖLÜMDEKİ KUTSAL RUH'UN DOLULUĞUNUN DENEYİMLENMESİYLE SON BULUR. VE YEPYENİ BİR DÖNEM PENTEKOST DÖNEMİ BAŞLAR.
17.12.2020
EFENDİMİZ MESİH İSA ŞÖYLE DİYOR; "DİKKAT ET, SENDEKİ "IŞIK" KARANLIK OLMASIN. EĞER BÜTÜN BEDENİN AYDINLIK OLUR VE HİÇBİR YANI KARANLIK KALMAZSA, KANDİLİN SENİ IŞINLARIYLA AYDINLATTIĞI ZAMANKİ GİBİ, BEDENİN TÜMDEN AYDINLIK OLUR.-LUKA 11:33-36 NOEL DOĞUŞ DEMEKTİR. MESİH İSA'NIN DÜNYAYA GELİŞİ VE O'NUN "DÖNÜŞÜN DEĞİŞİN" MÜJDESİNİN BİZE TEKRAR TEKRAR HATIRLATILMASI İÇİN BİR ANMA TAŞIDIR. KİŞİNİN KENDİNE KÖLELİĞİNDEN KURTULUŞUNA "YOL" MESİH İSA İLE DÜNYAYA İLAN EDİLMİŞTİR. BU "YOL'A" BAŞ KOYANLAR YAŞAMA YENİDEN DOĞANLARDIR. NOEL HER YIL BİZE BU KUTLU DOĞUŞU, BU KUTLU DOĞUŞLA DÜNYAYA SUNULAN KURTULUŞ YOL'U MÜJDESİNİ VE İKİNCİ DOĞUŞLA YEPYENİ BİR YENİ YAŞAMIN BAŞLADIĞINI BİZE HATIRLATIR DURUR. ÖNEMLİ OLAN SÖZDE DEĞİL NOELİ ÖZDE ANLAYIP YAŞAMA İNDİRGEYEBİLMEKTİR. BU DA İÇTEKİ IŞIĞIN KARARMASINA İZİN VERMEMEYE YOLDUR. BÜTÜN ANLAMLARI İLE NOEL HER BİR GÖNÜL EHLİNE KUTLU OLSUN.
17.12.2020
TANRIM HER YERDE BARIŞ VE HUZURU SAĞLAMAK İÇİN BANA YARDIM ET Kİ, KİNİN BULUNDUĞU YERE, SEVGİ; HAKARETİN BULUNDUĞU YERE, AF; ANLAŞMAZLIĞIN BULUNDUĞU YERE, BİRLİK; YANLIŞLIĞIN BULUNDUĞU YERE, HAKİKAT; İMANSIZLIĞIN OLDUĞU YERE, İMAN; KARANLIĞIN OLDUĞU YERE, AYDINLIK; KEDERİN OLDUĞU YERE, NEŞE GETİREYİM. RAB'BİM LÜTFET! AVUTULMAKTAN ÇOK AVUTMAYI; ANLAŞILMAKTAN ÇOK ANLAMAYI, SEVİLMEKTEN ÇOK, SEVMEYİ DİLEYELİM. ÇÜNKÜ İNSAN VERİNCE ALIR, BENLİĞİNİ UNUTUNCA BENLİĞİNİ BULUR, AFFEDİNCE AFFEDİLİR, ÖLÜNCE SONSUZ HAYATA ERİŞİR. AMİN...
17.12.2020