ALL SAINTS MODA

KİLİSEMİZ
1878 YILINDA İNŞA EDİLMİŞTİR. BİR ANGLİKAN KİLİSESİDİR. GÜNÜMÜZDE HALA AKTİF BİR PROTESTAN KİLİSESİDİR. İBADET DİLİ TÜRKÇEDİR KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİ İÇİN DE KAPILARI SÜREKLİ OLARAK HALKIMIZA AÇIKTIR.
KELAMDAN DAMLALAR
DAR KAPIDAN GİRİN. ÇÜNKÜ YIKIMA GÖTÜREN KAPI GENİŞ. BU KAPIDAN GİRENLER ÇOKTUR. OYSA YAŞAMA GÖTÜREN KAPI DAR YOL DA ÇETİNDİR. BU YOLU BULANLAR AZDIR. MATTA-7:13-14
KİLİSE TAKVİMİ
DİRİLİŞ DÖNEMİ-(PASKALYA) PASKALYA KUTLAMASI GÜNÜ OLAN 4 NİSAN'DA BAŞLAMIŞ VE 23 MAYIS'A KADAR DEVAM EDECEK OLAN DÖNEMDİR. BU DÖNEMİN RENGİ BEYAZ YA DA ALTIN SARISIDIR. YÜKSELİŞ GÜNÜ 13 MAYIS'TADIR. PENTEKOST-KUTSAL RUH KUTLAMASI İSE 23 MAYIS GÜNÜDÜR.
İBADET VE ZİYARET
BİR TÜRLÜ BİTMEK BİLMEYEN PANDEMİ NEDENİ İLE KİLİSEMİZDE TOPLU İBADETLER YAPILAMAMAKTADIR. ÖNEMLİ KONLARI İÇİN TELEFON VE E-POSTA İLE ULAŞABİLMENİZ MÜMKÜNDÜR. SAĞLIK VE ESENLİKLE KALIN.
NİCE KUTLU GÜNLERE SAĞLIK VE ESENLİKLE

  Mabet, kutsal yazıların temelindedir. Bir bina değildir işaret edilen aslında. Mabet, kendi dar alanından çıkabilen insan için adeta Yüceler Yücesine somutta açılmış alandır. Önce Musa'da çadırla simgeleşmiş ve Yol'a çıkmışların hep arasında onların hareketleri halinde onlarla hareket eden olmuştur. Ve sonra hedefe ulaşıldıktan sonra Süleyman Mabedi ile somutta en doruk noktaya ulaşmıştır. VE Mesih İsa ise Mabet'in esas gönüller olduğunu ve bunun için kapıların açılması ve gönüllerin Mesih İsa ile buluşması gerektiğini duyurmuştur. Ve artık gönül ilk mabet olan Aden bahçesi yolculuğunda buluşma çadırı ile çöl yolculuğuna devam etmiş ve bu yolculuğu tamamlamış olma bilincinde ve somutta da tek ve esaslı bir mabedi inşa etme algısında bir anlamda olgunlaşmıştır. Olgunlaşmıştır çünkü Mesih Müjdesinde artık mabet tam olarak insandır. Mesih gönlü ile Yüce O'lan insanda mekan kurmuş ve Ruh'un rehberliği ile Yol gönül mabedinden geçer olmuştur. Ta ki, yeni bir yer ve yeni bir gök, yani yepyeni Aden'e varılana dek te bu yol böyle devam edecektir. Nefsi inkar edip, çarmıhı yüklenip, Mesih'i izlemeye.. Esenlikle kalın, Işıkla kalın 

Karanlıkta kalan halk ışık gördü

 

Dua ve Oruç

DUA VE ORUÇ

Mesih İsa için dua ve oruç kişiye özel, yürek merkezlidir. Dua ve oruç Tanrı ile kişinin yürekte buluşması için adeta özel bir birliktelik anıdır. Zaten inancın özünde Kutsal Ruh’un yürekleri hazırlaması, Mesih İsa’nın yüreğe gelmesi esastır. Bir başka deyişle inançta olduğu gibi uygulamalarda Mesih talebesi için yürek esastır.

Ama siz dua edeceğiniz zaman iç odanıza çekilip kapıyı örtün ve gizlide olan Babanız’a dua edin. Gizlilik içinde yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir.-Matta 6:6  Siz oruç tuttuğunuz zaman, başınıza yağ sürüp yüzünüzü yıkayın. Öyle ki, insanlara değil, gizlide olan Babanız’a oruçlu görünesiniz.-Matta 6:17-18

Yukarıdaki ayetlerde görüldüğü gibi dua gizlide olan Baba’yla yine gizlide, iç odada, yani yürekte buluşmadır. Oruçta yine aynı şekilde gizlide olan Baba’yla bağ kurmak içindir. Oruç dışarıdan insanların anlamayacağı şekilde yapılması gereken Tanrı ile buluşmaya bir araç, bir yoldur. Hem oruç hem dua bir zorunluluk olarak değil, mana yaşamında kişinin içselliğini maddeden manaya dönüştürüp değiştirmesi için Ruh’un yönlendirişinde, kişinin kendi iradesi ile belli bir düzende yapabileceği uygulamalardır. Her iki uygulamada da kişinin kendisini alçaltması önemlidir. Bu kişinin “kendi çıkarı için alma arzusundan” kurtulabilmesi ve kendini bilmeye doğru yol alması için oldukça önemlidir. Kendi pratiklerinden hareketle Mesih İsa talebelerine bir dua modeli de sunmuştur. Bu model dua şu şekildedir:

  • 1.Ey göklerde olan Babamız, adın kutsal kılınsın
  • 2.Egemenliğin gelsin
  • 3.Gökte olduğu gibi yeryüzündede senin istemin olsun.
  • 4.Gündelik ekmeğimizi bize bugün de ver.
  • 5.Bize karşı suç işleyenleri bağışladığımız gibi, sende suçlarımızı bağışla
  • 6.Ayartılmamıza izin verme, kötü olandan bizi kurtar
  • 7.Çünkü egemenlik, güç ve yücelik sonsuzlara dek senindir.
  • -Matta 6:9-13

Özellikle sabah ve akşam vakit dualarına ve Şabat gününe önem veren Efendimiz Mesih İsa, bu model dua ile talebelerine, Tanrı ile nasıl bağ kurabilecekleri konusunda yol göstermektedir. Ve bu dua oldukça kapsamlı bir dua olarak;1.Tanrı’yı yüceltme, 2.Mükemmel olanı talep etme 3.İsteminde hareket edebilme, 4.İhtiyaçları dile getirme, 5.Bağışlayarak bağışlanmayı isteme 6.Ayartıdan ve kötüden korunma 7.Herşeyi Yaratana teslim gibi bir çok yaşamsal konuları içermektedir.