ALL SAINTS MODA

KİLİSEMİZ
1878 YILINDA İNŞA EDİLMİŞTİR. BİR ANGLİKAN KİLİSESİDİR. GÜNÜMÜZDE HALA AKTİF BİR PROTESTAN KİLİSESİDİR. İBADET DİLİ TÜRKÇEDİR KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİ İÇİN DE KAPILARI SÜREKLİ OLARAK HALKIMIZA AÇIKTIR.
KELAMDAN DAMLALAR
Bunun yerine kendinize gökte hazineler biriktirin. Orada ne güve ne pas onları yiyip bitirir, ne de hırsızlar girip çalar. MATTA 6:20
KİLİSE TAKVİMİ
KİLİSE PENTAGOS SONRASI DÖNEM, YEŞİL SEMBOLİZE EDİLEN DÖNEM KİLİSENİN YAŞAMINI İŞARET EDER. İNSANIN DÜNYA MÜJDESİ BU DÖNEMDE TEMEL KONUDUR. 24 MAYIS - 27 KASIM ÖNEMLİ GÜNLER : ** 06 AĞUSTOS - GÖRÜNÜM DEĞŞİMİ / ** 14 EYLÜL - KUTSAL HAÇ / ** 31 EKİM REFORMASYON ** 01 KASIM ALL SAİNTS GÜNÜ ** 27 KASIM MESİH EGEMENLİĞİ
İBADET VE ZİYARET
BİR TÜRLÜ BİTMEK BİLMEYEN PANDEMİ NEDENİ İLE KİLİSEMİZDE TOPLU İBADETLER YAPILAMAMAKTADIR. ÖNEMLİ KONLARI İÇİN TELEFON VE E-POSTA İLE ULAŞABİLMENİZ MÜMKÜNDÜR. SAĞLIK VE ESENLİKLE KALIN.

Günlük Teşvikler

Kişi gençken daha fazla maskeler arkasına gizlenir dostlar. Aslında bu maskelerimiz kötü değildir. Ama egomuzla alma arzumuzu gizler ve bir çok hatalar yapıp sonra onları hata gibi görmememizi sağlar. Kısacası bir takım rollere gireriz. Sorun, bunu bir çok kişi fark eder de bir biz fark edemeyiz çoğu zaman. O "aziz" dediğimiz birçokları işte bu kendilerini savunma mekanizmalarını bırakmış olanlardır. Orada "ben" düşmüş ve "Ben BEN olanım" devreye girmiştir. Onlar kendilerini şekilden şekile sokmayanlardır. Sadece insan kardeşleri ile dosdoğru bir ilişkiyi hedeflerler. Düşmanla karşılaşsalar bile esas düşmanın kendi "benlikleri" olduğunun bilincindedirler. Bir başka sorunsa, ki bu iyidir; ışığa yaklaştıkça gölgelerimizin fazlalaşmasıdır. Bazen günahlarımızla baş etmede daha atak davranırız ama gölgelerimizi hiç dikkate almayız.

Oysa 2.Kor.11:14'de "kötünün kendisini ışık meleği" olarak göstermesi gibi oldukça zorlu bir duruma işaret vardır. Çoğu zaman içselliğimiz, bencilliğimiz bunu görmemize manidir. Sokrat'ın belki de "kendini bil" şeklindeki öğretisi bu nedenle önemlidir.. Avialalı Teresa "kendini bilme" noktasını esas ruhsal yolculuğun başlama noktası olarak görür. Gölgelerin gücünden öğle güneşinin netliğine dostlar.

Esen kalın.

15.06.2021

🙌💐🙌💐🙌💐🙌💐🙌💐🙌💐

Doğan her bir bebek bir müddet kendisini annesi ile bir zannetmektedir. Ama sonra bu birliktelik kopar ve bu kez ayrı olma farkındalığında yönlendiriş altında olma başlar. Kişiyi aile yönlendirir, arkadaşlar yönlendirir, toplum yönlendirir. Bu yönlendirmelerde bazen kabul edişler, bazen de reddedişler devreye girer. Ama hep bizden beklentiler vardır. Bu beklentiler zamanla bizde yani kişiliğimizde gölge bir kişilik ortaya çıkarır. Bu bizim gerçek kimliğimiz değildir. Esas olmamızı istediğimiz kişilik değildir. O gölgeler ile olmamız istenilen ve bizim zorla olmamız gerektiğine inandırıldığımız kişiliktir. Ömrümüzün ilk perdesi aklımız başımıza gelene dek gölgeler altında geçer. Ve her ne zaman farkındalık devreye girerse bir anlamda ikinci perde başlamıştır. Kelam şöyle demektedir; "Çünkü siz öldünüz, yaşamınız Mesih'le birlikte Tanrı'da saklıdır.”

‭‭KOLOSELİLER‬ ‭3:3‬ Tanrı'da saklı olan yaşamımız biz doğmadan önce bize sunulmuş esas kişiliğimizdir. İşte Mesih aynasında gölgelerden kurtulmak bizi sonsuza kadar biz kılan esas kişiliğimizi bulmamız demektir.

Ve orada bize ulaşmış olmak, aynı zamanda bizi Tanrı'ya da ulaştırmış olmaktır. Ve esas benlikte, giydirilmiş benlikten soyunmuş insan, İlahi çıplaklıkta, suretinde yaratıldığı Suretsizliğe dönüşmeye başlar. Bu manaya yolculuğun temel hareketliliğidir.

Böylesi bir hareketlilikte huzur dolu, esenlik dolu bir haftaya yol dostlarım.

14.06.2021

🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿

Hikmet, analizden ziyade sentezdir. Yürüyüşten ziyade bir danstır. Hikmette büyümek için, bilmekten ziyade ötesine geçmeye ihtiyaç vardır. Aslında hikmet daha fazla bilmek değil, kişinin daha fazla kendisini bilmesi, daha derinden bilmesi demektir. Bu bilmenin de belli başlı yolları vardır. Ve bu yollardan bazıları şunlardır;

1.Bunlardan bir tanesi İdrak kabiliyeti ile bilmedir. Bu tür bilme okul eğitimi gibi bildiğimiz eğitimle edinilen bilmedir. Belli sınırları bardır.Daha ötesi yoktur.

2. Bir diğeri ise irade yolu ile bilmedir. Burada eçimler, kararlar ve adanmışlıklar etkindir. Bu bilme sevgiye daha yakın bir bilmedir.

3.Hislerle bilme de önemli bir bilme yoludur. Hisler büyük öğretmendir. Sevme, kıskanma, nefret, hırs bize çok şeyleri bilebilmemiz için yoldur. Bu yolla derin benliğimizi bilmeye başlarız.

4.Duyularımızla bilmede bizi hikmete taşıyan önemli bir yoldur. Burada bütün duyu organlarımızla hareket ederiz. Farkındalığımız artar. Dinlemeyi öğrenir bağ kurar be hikmete doğru yürürüz.

5. Hayal etmek de bize büyük hikmet yoludur. Sembollerin anlamlarında ve hayallerimizle de ilerleriz. Bu bilinçsiz olduğumuz alanlara bilinç katar. Tam bir dönüşüm için bu önemlidir.

6.Estetikle bilme ise, bir anlamda Tanrı'ya yönelecek yürek için bir hazırlanma sürecini sağlar. Estetik olan bir çok şey hisleri, algıları, farkındalıkları, bir çok içselliği harekete geçirir.

7.Belirme ile bilme ise anlamın yaşam değiştiren görünümüdür. Bir anlamda kendini ve başkalarını tam olarak fark etme, kendini bulma durumudur. Bunu kişi kendi yapamaz. Bu ilahi lütuftur. İsa Mesih'in "gözleri olan görsün, kulakları olan işitsin" sözleri ile kast ettiği bütün bu bilme yollarının fark edilmesidir. Çünkü hikmet bütün bu bilme yollarında "Logos'u" yani "Kelam'ı" içe alıp yaşamımıza katmaktır. Bu bilme ötesinde bilmenin hazzına ermektir.

Esenlikle hikmete!

10.06.2021

💐🌿💐🌿💐💐🌿💐🌿💐💐🌿💐🌿💐💐🌿💐🌿💐💐🌿💐🌿💐💐🌿

 

Her bir bakış açısı sadece bir açıdan bakmaktır. Kişisel ve kültürel bakış açımızı tam olarak bilmeden bakış açımızı dengelememiz mümkün değildir. Bu dengemizi sağlayamadığımız takdirde, dünyamıza daha da acı getiren körlük ve ilizyon bizi sarar da sarar. Kendi ön yargılarımız, doğru bildiklerimiz birçok zaman esas önemli olana dikkatimizi vermeye engeldir. Bunu bile fark etmeye başlamak, ilahi hikmet kapılarını aralamaya başlamak demektir. Diğer taraftanda bunları fark edene kadar göremediklerimizi görebilmemiz asla mümkün değildir. Bu nedenle,hem Sokrates hem de Avialalı Teresa, hikmetin başlangıç noktasının kişinin kendisini bilmesi olduğunu söylemişlerdir. Bir çok hikmet sahibi kişilerde buna benzer sözleri tekrarlayıp durmuşlardır. Maalesef bir çok insan, dünyaya sadece kendi dar, tek açılı olan ama bir türlü bunun böyle olduğunu idrak edemedikleri pencerelerinden bakarlar. Hem de kendi içselliklerini görmeksizin, çoğu zaman kendilerinin farkında bile olmaksızın bakar dururlar. Çoğumuz bu yanlış merkezden uzaklaşmadığımız sürece kendi yaşam deneyimlerimizi de bir türlü doğru yorumlayamayız. Yanlışlarımızı daha da yanlışlarla pekiştirip dururuz. Tomas Aquinas bir çoklarının kendileri için iyi olduğunu düşündükleri şeyleri seçtiklerini söylemektedir. Burada dikkatimizi toplamamız gereken nokta bu kişilerin "kendileri için iyi olduğunu düşündükleri" sözleridir. Sorun burdadır. Aslında hiç kimse kendi düşüncesinde iyi olduğunu düşünmeksizin kötülük yapmaz. Kendi için iyi olduğunu düşünerek kötüyü yaşamına çeker. Hatta küçük ego, çoğu zaman, çoğu şeyleri kendisini korumak uğruna yapmaktadır. Bütün bunlar kendi sahte benliğimiz, sahte düşüncelerimizdir. Bitip tükenmek bilmeyen yanılgılarımızdır. Oysa sabırla ve bol yaşamı deneyimleyerek bu döngülerin dışında yer alan o ilahi esenliği, özgürlüğü edinmek mümkündür. Bunun için önemli olan Mesihle bize sunulan "bol yaşamı" içe yaşam olarak edinmektir.

Gününüz esenlikle dolu olsun. Işıkla kalın dostlar

09/06/2021

🍃💐🍃💐🍃💐🍃🍃💐🍃💐🍃💐🍃🍃💐🍃💐🍃💐🍃🍃💐🍃💐🍃

Geleceğe doğru ilerlemek hiç kuşkusuz daha fazla hikmetin edinilmesini de beraberinde getirecektir. Kelam, dünyanın hikmet anlayışına göre, Tanrısal işleyişin ve Tanrısal hikmetin aptallık olarak algılandığını söylemektedir. O zaman Kelamın da ifade ettiği gibi,Tanrısal hikmetle geleceğe doğru hareket edenler, bir anlamda "kutsal aptallardır".

 Bu insanlar, zorluklarla dolu dünya içinde mutludurlar, bu safça, bilgiden ve hikmetten uzak bir mutluluk değildir. Bu kişiler, dünyasal bilgeliği ve ilahi hikmeti edindikleri halde, hiçbir zaman bunu kendilerine bir yeterlilik saymamışlar ve Tanrısal işleyişin sürekli olarak ortaya koyduğu ve koyacağı yenilikleri gözleyip dururlar. Ve bu kişiler aynı zamanda geçmişin koruyuculuğuna soyunmadıkları gibi, geçmişte yaşadıklarına öfkeli bir biçimde geçmişi tamir etmeye de kalkmazlar. Kutsal aptallar olarak isimlendirilen samimi Mesih talebeleri, yaşam akışı içinde herşeyi kendilerince akışa bırakmayı bilenlerdir.

 Elbetteki böyle yapmakla yeryüzünde yeni birşeylere adım attıkları gibi yenilenerek yeni şeyler yapmaya başlarlar. Dolayısı ile çevrelerindekilerden farklı olmaya da başladıkları için çoğu zaman zirvelerde yalnız gezerler. Hikmete yolculukları iki halde gerçekleşir; gerçekten samimi bir içe yolculuk ve gerçekten samimi bir dışa yolculuk. Kelam bunun arasında bir yolu, Leodikyalılara tarif ettiği ılık olma hali ile tarif etmektedir.-Vah.3:15-16. Ilık olmak dünyasal hikmeti seçmek ve kişinin kendince akıllı olmasıdır. Oysa kutsal aptallık, manevi manada sıcak olmaktır. Pavlus buna ilişkin şöyle demektedir; “Kimse kendini aldatmasın. Aranızdan biri bu çağın ölçülerine göre kendini bilge sanıyorsa, bilge olmak için “akılsız” olsun! Çünkü bu dünyanın bilgeliği Tanrı'nın gözünde akılsızlıktır. Yazılmış olduğu gibi, “O, bilgeleri kurnazlıklarında yakalar.””

‭‭1.Kor.3:18-19‬ Kutsal aptal ilahi seviyede soyluluğunun farkındadır. Ama bu soyluluğu parlatmaz, öne çıkarmaz, bir anlamda kendi üzerinde tutmaz. Yalnızca Tanrı'nın çocuğu olduğu bilincinde esenlikle kendini yaşamın dingin akışına bırakır.

 Her gününüz aydınlık olsun yol dostları.

 08/06/2021

💐🙌💐🙌💐🙌💐🙌💐🙌💐🙌💐🙌💐🙌💐💐🙌💐💐🙌💐

Beden alma aradaki boşluğu doldurmadırr. Yaratan ve yaratılan arasındaki boşluğu. Bu sayede biz "Tanrı bizimledir" diyebiliyoruz. Daha da ötesi Tanrı içimizdedir. Ve aslında yarattığı herşey içimizdedir. Hepimiz o ilahi DNA'ya sahibiz. 

İnanç ise "Tanrı orada" diyerek Tanrı'yı bizden koparıp bir bölünme ve ikilik yaratır. Bu nedenle yaşadığımız ve gördüğümüz herşeyden adeta böyle bir inançla inandığımız Tanrı ayrıdır. Bu ikiliktir. İsa Mesih gelip, aradaki boşluğu doldurmuş ve bu ikiliği bir yapmıştır. Bu dünya ve varlığımız sığınaktır, Tanrı'nın vahiy alanıdır. İnsan olmak, Tanrı'nın sevdiği bu muhteşem dünyada yaşamak güzeldir. Hristiyanlık denilen Mesih hareketi beden almada vardır. Kelam, kelam olarak kalmamış beden almıştır. O nedenle birlik beden almanın boşluğu doldurduğu ilahi gerçekliktir. Tanrı ile birleşme, Mesih İsa ile birleşme, karı ve kocanın bir beden olması, dünya ile bu ilahi düzeyde birleşme. Kelam bu nedenle şöyle diyor; “Çünkü Tanrılığın bütün doluluğu bedence Mesih'te bulunuyor. Siz de her yönetim ve hükümranlığın başı olan Mesih'te doluluğa kavuştunuz.”

‭‭KOLOSELİLER‬ ‭2:9-10‬ 

Esenlik dolu bir haftaya dostlar...

07/06/2021

💐🙌💐🙌💐🙌💐🙌💐🙌💐🙌💐🙌💐🙌💐💐🙌💐💐🙌💐💐

Çoğumuz olumsuz olan şeylere takılı kalırız. Oysa şükran dolu bir yaşama sahip olmak bizi çok daha dayanıklı kılar. Böyle bir yaşamı edinmek için gece uyumadan önce gün içinde yaptığımız olumlu davranışları, duyduğumuz güzel sözleri, gördüğümüz olumlu hal ve tavırları düşünmemiz yeterlidir. Bu tarz düşünce zamanla bizi değiştirecektir. Düşüncemizi, yüreğimizi iyiye, güzele doğru yönlendirecektir. Odak noktamız her geçen gün biraz daha olumsuz olandan olumluya dönecektir. Bu dönüşüm yüreğimizi de etkileyecek bir dönüşümdür. 

O zaman şükran dolu bir yaşamı edinmek için her gece uyumadan önce ;

1.Tanrıya, yaşamınızda, başkalarının yaşamlarında, günümüz dünyasında

sunduğu bütün iyilikleri için şükredin.

2.Şükrettiğiniz bütün bu konularda bu konuları lütuf penceresinden

algılayabilmek için ilahi lütfun farkındalığını yürekten isteyin.

3.Gün içinde iyi düşüncelerinizi, sözlerinizi, duyduğunuz güzel sözleri,

gördüğünüz güzel hareketleri, kendi güzel davranışlarınızı gözden geçirebilmek ve bunlar için hamt samimi bir şekilde hamt edin.

4.Dünyanızı ve dünyayı değiştirebilecek fırsatları size verdiği için ve gelecekte

de bu fırsatları daha iyi tanıyabilmenize şimdiden yol açtığı için Yüce O'lan'a yürekten

teşekkür edin.

5.Bütün bu şükranlarınızla birlikte daha da şükür dolu bir yaşam için neler

yapabileceğinizi sorgulayın. Ve sonra yavaş “Göklerdeki Babamız” duasını okuyarak esenlikle uyumaya başlayın. Gecenin karanlığı aydınlığınızın müjdecisi olsun dostlar iyi geceler.

06/06/2021

🏵️🌻🏵️🌻🏵️🌻🏵️🌵🏵️🌻🏵️🌻🏵️🌻🏵️🌻🏵️🌻🏵️🌻🏵️🌻🏵️🌻🏵️

Birlik içinde olmak tek tip üniforma giymek gibi değildir. Gerçek birlik farklılıkların uzlaşmasıdır. İnsan farklı olanı ayırt edebilmelidir. Ve o farklılıklar ancak ruhsallık altında tam anlamı ile bir birlik içinde olabilirler. Yeni bir insan bu ruhsal birliktelik anlayışında ortaya çıkar .(Ef. 2:14-16) Eğer bizler gerçek birliği, uniforma gibi aynı olmaktan ayırabilirsek birçok problemlerin hayatımızdan çıktığını görmemiz mümkün olacaktır. Özellikle kişiler arasında ayrım yapmaktan, önyargılarımızdan kaynaklı problemler hallolacaktır. Böylesi bir birlik bilinci, Pentagos hikmetindendir. Kutsal Ruh'un doluluğu, bir çok farklılıklar ortasında bu ilahi birlikteliği oldukça belirgin kılacaktır. Mektuplarda "Bir çok armağanlar vardır ama ruh birdir" 1.Kor.12:4-6 denilmektedir. Bu güzel çeşitliliği içeren birlikteliği aslında dünyada görürüz. Latince buna "unus+verus" yani "bir şeyin etrafında dönmek" demektedir. Herşey birlik etrafında toplanmıştır adeta. Bu herşey bir demek değildir. Bunun yerine çok daha zor ve derin olanı söylemektir"hepimizin aynı ruhtan içmesi"-1.Kor.12:13

Bu sözlerin ışığında çalışmalı, dua etmeli, beklemeli, uyumlu olmalı ve gerçek birlik için çaba sarfetmeliyiz. Sıkıcı tektip, ruhsuz, mekanik bir yaşam için değil. Norwichli Julian şöyle der; "Tanrının yarattığı sevgi hali gerçek anlamı ile bir kişiyi bir başkasından ayırmaya gücün yetmediği bir birlik halidir. Bu nedenle İsa; "hepsi bir olsun" demektedir.-Yuh.17:20

‭İşte böyle bir birlik bilincinde;‬ ‭“Her vadi yükseltilecek, Her dağ, her tepe alçaltılacak. Böylelikle engebeler düzleştirilecek, Sarp yerler ovaya dönüştürülecek. O zaman RAB'bin yüceliği görünecek, Bütün insanlar hep birlikte onu görecektir." Yeş.40:4-5‬ Esenlikle birlikte büyümeye...

04/06/2021

🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐🌿💐 

Güçlü inanç hele gelişiyorsa, derinleşiyorsa içinde elbette şüpheyi de barındıracaktır.

Bizlere kalıplar halinde öğretilenlerle, yaşadığımız dünya gerçekleri arasında, hep bir çekişme ve hatta çelişme olduğunu görmeye başladığımız gün şüphe kendisini gizlendiği yerden çıkıp gösterecektir. Bu da bir yaşam gerçeğidir. Ama inanç sevgi deneyimi ile sarılmışsa şayet sevgi her durumda en önde duracak ve yerini alacaktır. Gerçek sevgi geri çekilmez dostlar. Doğru inanç-Ortodoksiden doğru yaşama-Ortopeaksiye doğru hareket ettiğimizde şüphenin ortaya çıkmaması düşünülemez. Adeta bir gerekliliktir. Şüphe ortaya çıkmadan öğrendiğimiz doğru inanç olarak bize kabul ettirilen ve kabul ettiğimizdir. Bunu kabul ederiz. Çünkü ne yaşamda dahil olduğumuz toplumun dışında kalmayı, ne de öldükten sonra Tanrıdan uzak kalmayı göze alamayız. İnanç aslında değerlerin ve ruhsallığın çerçevesidir. Oysa doğru yaşam, kişinin kendisini ilahi sevgide ifade edebilmesi yoludur. Bir başka şekilde söylemek gerekirse inandım demek; "yaptıklarımı anlıyorum" demektir. Mesela Yaratılış bölümünde dünyanın altı günde yaratıldığı anlatımı kelam gerçekliğidir. O anlatımın bize vermek istediği şeyler vardır. Güncel gerçeklik dünyanın milyarlarca yıl içinde şekillendiği, bu güne geldiğidir. Anlatılanla verilmek istenilen ilahi bir öykünün insanlığa manada vermek istedikleridir. "Tanrı dünyayı öyle sevdi ki" ifadesinde aslında yedide yani bütünde, tamlıkta bize sunulmuş bir yaşam ortamı anlatılmaya çalışılmaktadır. Öykü de asırların derinliğindendir. Görüldüğü gibi şüphe illa inancı öldürmek için değil belki de yeşertmek içindir. Bir anlamda şüphe yeni bir iman doğurur. İman ötesi inanç aslında kendini sevgide ifade eden, derinleşen, genişleyen inançtır. Böylesi bir inanç kişiyi ve yaşadığı dünyasını kurtaran bir inançtır.

İlerleyen inançla Işığa yol dostları.

03/06/2021 

🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃🌿🍃

Dönüşümün dört şekli Evren Tanrı inancımızı genişletir. İnanç ve ahlak derinleştikçe anlayışımız da dönüşür değişir. Çocukken algıladığımız basit ahlak kuralları büyüdüğümüzde daha da genişlemiş, derinleşmiştir. Yürekten sevdikçe daha farklı davranacağımızda kesindir. (1.Kor.13:11-13). Bugün ne yazık ki, insanlara ahlak diye öğretilmeye çalışılan geçerli kültürün dayatmalarından başka bir şey değildir. Oysa Mesih İsa’nın bahsettiği ahlak çok içsel ve bilinç değişimi ile bağlantılı bir ahlaktır. (Mt.6-7) Kendi kendimize geliştirdiğimiz mükemmel ahlak algısı bütün dikkatimizi kendimiz üzerinde toplamaya nedendir. Oysa esas olarak dikkatimiz Tanrı ve lütuf üzerinde olmalıdır. Bu tarz bilinç değişimine yol açan inanç ve ahlakın dört şekillendiricisi vardır. Bunlardan ilki temizliktir. Bu anlamda temizlik öncül dürtülerimizi kontrol etmek ve gerekli ego sınırlarını belirlemektir. Bu şekilde gerçekçi ve geniş dünya içinde yer almamız mümkündür. İkincisi ise büyümektir. Büyümek ise kişisel ve kültürel olarak bir kişinin psikolojik ve duygusal olgunluk sürecine girmesi demektir. Bunda çevre etkisi çok büyüktür. Ne kadar büyüyeceğimizi ve gölgemizin ne kadar olacağını aslında çevre belirginleştirmektedir. Üçüncüsü ise uyanmadır. Uyanma ise ruhsal deneyimleri, bizi bütünden ayıran deneyimlerimizin üzerine çıkarmaya başlamaktır. Burada mana çalışmaları önemli bir yer tutar. Dördüncüsü ise dönüşümün üç şeklinin sonucu olan kendini gösterme vardır. Bu da kişinin aklı ve kalbi ile dünyanın gerçeklerine, acıları ve problemlerine eğilebilmesi anlamındadır. Ve bu dört şekillendirme adımı ile aslında kelamdaki “Çünkü biz Tanrının yapıtıyız. Onun önceden hatırladığı iyi işleri yapmak üzere Mesih İsa’da yaratıldık”-Ef.2:10 ifadesi yerini bulur. 

Işıkla dönüşüme…🌱🌿🌱🌿🌱🌿🌱

02/06/2021

🌷🌸🌼🌷🌸🌼🌷🌸🌼🌷🌸🌼🌷🌸🌼🌷🌸🌼🌷🌸🌼🌷🌸🌼🌷🌸🌼🌷🌸🌼🌷🌸🌼🌷🌸🌼🌷🌸

Dönüşümün dört şekli 

Evren Tanrı inancımızı genişletir. İnanç ve ahlak derinleştikçe anlayışımız da dönüşür değişir. Çocukken algıladığımız basit ahlak kuralları büyüdüğümüzde daha da genişlemiş, derinleşmiştir. Yürekten sevdikçe daha farklı davranacağımızda kesindir. (1.Kor.13:11-13). Bugün ne yazık ki, insanlara ahlak diye öğretilmeye çalışılan geçerli kültürün dayatmalarından başka bir şey değildir. Oysa Mesih İsa’nın bahsettiği ahlak çok içsel ve bilinç değişimi ile bağlantılı bir ahlaktır. (Mt.6-7) Kendi kendimize geliştirdiğimiz mükemmel ahlak algısı bütün dikkatimizi kendimiz üzerinde toplamaya nedendir. Oysa esas olarak dikkatimiz Tanrı ve lütuf üzerinde olmalıdır. Bu tarz bilinç değişimine yol açan inanç ve ahlakın dört şekillendiricisi vardır. Bunlardan ilki temizliktir. Bu anlamda temizlik öncül dürtülerimizi kontrol etmek ve gerekli ego sınırlarını belirlemektir. Bu şekilde gerçekçi ve geniş dünya içinde yer almamız mümkündür. İkincisi ise büyümektir. Büyümek ise kişisel ve kültürel olarak bir kişinin psikolojik ve duygusal olgunluk sürecine girmesi demektir. Bunda çevre etkisi çok büyüktür. Ne kadar büyüyeceğimizi ve gölgemizin ne kadar olacağını aslında çevre belirginleştirmektedir. Üçüncüsü ise uyanmadır. Uyanma ise ruhsal deneyimleri, bizi bütünden ayıran deneyimlerimizin üzerine çıkarmaya başlamaktır. Burada mana çalışmaları önemli bir yer tutar. Dördüncüsü ise dönüşümün üç şeklinin sonucu olan kendini gösterme vardır. Bu da kişinin aklı ve kalbi ile dünyanın gerçeklerine, acıları ve problemlerine eğilebilmesi anlamındadır. Ve bu dört şekillendirme adımı ile aslında kelamdaki “Çünkü biz Tanrının yapıtıyız. Onun önceden hatırladığı iyi işleri yapmak üzere Mesih İsa’da yaratıldık”-Ef.2:10 ifadesi yerini bulur. 

Işıkla dönüşüme…🌱🌿🌱🌿🌱🌿🌱

01/06/2021

💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐

  Mabet, kutsal yazıların temelindedir. Bir bina değildir işaret edilen aslında. Mabet, kendi dar alanından çıkabilen insan için adeta Yüceler Yücesine somutta açılmış alandır. Önce Musa'da çadırla simgeleşmiş ve Yol'a çıkmışların hep arasında onların hareketleri halinde onlarla hareket eden olmuştur. Ve sonra hedefe ulaşıldıktan sonra Süleyman Mabedi ile somutta en doruk noktaya ulaşmıştır. VE Mesih İsa ise Mabet'in esas gönüller olduğunu ve bunun için kapıların açılması ve gönüllerin Mesih İsa ile buluşması gerektiğini duyurmuştur. Ve artık gönül ilk mabet olan Aden bahçesi yolculuğunda buluşma çadırı ile çöl yolculuğuna devam etmiş ve bu yolculuğu tamamlamış olma bilincinde ve somutta da tek ve esaslı bir mabedi inşa etme algısında bir anlamda olgunlaşmıştır. Olgunlaşmıştır çünkü Mesih Müjdesinde artık mabet tam olarak insandır. Mesih gönlü ile Yüce O'lan insanda mekan kurmuş ve Ruh'un rehberliği ile Yol gönül mabedinden geçer olmuştur. Ta ki, yeni bir yer ve yeni bir gök, yani yepyeni Aden'e varılana dek te bu yol böyle devam edecektir. Nefsi inkar edip, çarmıhı yüklenip, Mesih'i izlemeye.

Esenlikle kalın, Işıkla kalın 

💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐🌺💐

31/05/2021

Mabet, kutsal yazıların temelindedir. Bir bina değildir işaret edilen aslında. Mabet, kendi dar alanından çıkabilen insan için adeta Yüceler Yücesine somutta açılmış alandır. Önce Musa'da çadırla simgeleşmiş ve Yol'a çıkmışların hep arasında onların hareketleri halinde onlarla hareket eden olmuştur. Ve sonra hedefe ulaşıldıktan sonra Süleyman Mabedi ile somutta en doruk noktaya ulaşmıştır. VE Mesih İsa ise Mabet'in esas gönüller olduğunu ve bunun için kapıların açılması ve gönüllerin Mesih İsa ile buluşması gerektiğini duyurmuştur. Ve artık gönül ilk mabet olan Aden bahçesi yolculuğunda buluşma çadırı ile çöl yolculuğuna devam etmiş ve bu yolculuğu tamamlamış olma bilincinde ve somutta da tek ve esaslı bir mabedi inşa etme algısında bir anlamda olgunlaşmıştır. Olgunlaşmıştır çünkü Mesih Müjdesinde artık mabet tam olarak insandır. Mesih gönlü ile Yüce O'lan insanda mekan kurmuş ve Ruh'un rehberliği ile Yol gönül mabedinden geçer olmuştur. Ta ki, yeni bir yer ve yeni bir gök, yani yepyeni Aden'e varılana dek te bu yol böyle devam edecektir. Nefsi inkar edip, çarmıhı yüklenip, Mesih'i izlemeye..

Esenlikle kalın, Işıkla kalın