• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
YAZILAR VE ÖTESİ


https://www.manayolu.com
Gerçeği bileceksiniz ve gerçek sizi özgür kılacak!

SOHBET-50-Mesihi Yaşamak 6 - Esenlik Yüreği Edinme

MESİHİ YAŞAM-6

Esenlik yüreği edinme

Ne mutlu barışı sağlayanlara! Çünkü onlara Tanrı oğulları denecek.-Mt.5:9

1.Beraber uyanık kalma 

Hiç kuşkusuz barışı sağlamak için barış içinde bir yüreğe sahip olmak gerekmektedir. Tanrı oğulları, mirasçıları, evlatları olmak istiyorsak şayet o zaman barışçı olma gibi bir zorunluluğumuz var. Çoğu insan öfke dolu, nefret dolu. 

2.Hiçbir şekilde öldürmemek

“Atalarımıza ‘adam öldürmeyeceksin. Öldüren yargılanacak’ dendiğini duydunuz. Ama ben size diyorum ki, kardeşine öfkelenen herkes yargılanacaktır… Kim kardeşine ahmak derse, cehennem ateşini hak edecektir” demektedir. Burada ifade çetindir. Bir anlamda “kardeşine öfkelenen cehennemdedir”. Bir başka deyişle de “sadece bir insanı bedenen öldürmekle değil, zihnen öldürmekle de cehennemdesin” demektedir. 

3.Derin bakış

Barış, esenlik sadece kavga dövüş etmemek değildir. Düşüncelerimizin derinliklerinden ön yargıları, korkuları, cehaleti kaldırabilmektir. Şiddet, kuşku, nefret ve korku tohumlarını kökten yok edebilmektir. Efendimiz Mesih yine şöyle demektedir; “Göze göz, dişe diş dendiğini duydunuz. Ama ben size diyorum ki, kötüye karşı direnmeyin. Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin”. -Mt.5:38-39. 

4.Üsten haykırış

“Komşunu seveceksin, düşmanından nefret edeceksin dendiğini duydunuz. Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin. Öyle ki, göklerdeki Babanız’ın oğulları olasınız. Çünkü O, güneşini hem kötülerin hem iyilerin üzerine doğdurur; yağmurunu hem doğruların hem eğrilerin üzerine yağdırır”-Mt.5:43-45  Düşman, aslında acı çeken ve sizin merhametinize ihtiyacı olan kişidir. Hareket önemlidir.

5.Anlayıştan özgürlüğe

Taraf tutmaksızın zengin ve fakiri acı çeken ve merhamete ihtiyacı olan görmek anlayışın sonucudur. Taraf tuttuğumuzda Tanrı istemini yanlış anlarız.. Dünyada acı vardır.

6.Anlayıştan merhamete

Efendimiz Mesih’in kendisini çarmıha yönlendirişi aslında kollektif ilahi bilince uyanıklığı sağlamak içindir. Kısacası uyandırmak içindir. 

7.Anlamak dönüşümdür. 

Dünyada milyonlar savaşıyor ve milyonlar ölüyor. Sadece kızgınlık buna çözüm değil. Mesih’in “Baba, onları bağışla! Ne yaptıklarını bilmiyorlar!” sözü buna güzel bir göstergedir. Bize acı çektiren kişinin acı çeken yüreğini görebilmek önemlidir. 

8.Kendimizi anlamak 

Kendimizi anlamak aslında başkalarını anlamamız için yardımcıdır. Birini anlayabilmek bize o kişiyi sevmeyi ve kabul edebilmeyi de getirir. Kendimizi anladıkça başkasını anlamaya başlarken diğer bir taraftan da transforma uğrarız. 

9.Anlayış bağışlama getirir. 

Mesih İsa’nın öğrettiği dua da; “başkalarını bağışladığımız gibi sende bağışla suçlarımızı” sözleri bize bu konuyu irdelemektedir. Kendinizi her zaman birilerini bir şeyleri bağışlamak zorunda hissetmeyin. Ama karşı tarafı gerçekten anlıyorsanız bağışlama o noktada devreye girecektir.