ALL SAINTS MODA

KİLİSEMİZ
1878 YILINDA İNŞA EDİLMİŞTİR. BİR ANGLİKAN KİLİSESİDİR. GÜNÜMÜZDE HALA AKTİF BİR PROTESTAN KİLİSESİDİR. İBADET DİLİ TÜRKÇEDİR KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİ İÇİN DE KAPILARI SÜREKLİ OLARAK HALKIMIZA AÇIKTIR.
KİLİSE TAKVİMİ
-EPİFANİ SONRASI İKİNCİ HAFTA -24 OCAK 2021 E.SONRASI ÜÇÜNCÜ HAFTA -06 OCAK'TAN 16 ŞUBAT'A KADAR EPİFANİ SONRASI DÖNEMİ
İBADET VE ZİYARET
PANDEMİDEN ÖTÜRÜ KİLİSEMİZ KAPALIDIR. ÖNEMLİ KONULARDA MESAİ SAATLERİ İÇİNDE TELEFON YA DA E-MAİL İLE BİZE HER ZAMAN ULAŞABİLİRSİNİZ. SAĞLIK VE ESENLİKLE KALIN
KELAM OKUMALARI
24 OCAK PAZAR GÜNÜ OKUMALAR -YARATILIŞ 14:17-20 -MEZMUR 128 -VAHİY 19:6-10 -YUHANNA 2:1-11 EPİFANİ DÖNEMİ -BELİRİŞ YARATILIŞ 1:1-5; MEZMUR 29; ELÇİLERİN İŞLERİ 19:1-7 MARKOS 1:4-11
Nice sağlık, esenlik dolu yıllara hep birlikte gönül dostları

Yeryüzünün tuzu sizsiniz. Ama tuz tadını yitirirse, bir daha ona nasıl tuz tadı verilebilir? Artık dışarı atılıp ayak altında çiğnenmekten başka işe yaramaz.

Dünyanın ışığı sizsiniz. Tepeye kurulan kent gizlenemez. Kimse kandil yakıp tahıl ölçeğinin altına koymaz. Tersine, kandilliğe koyar; evdekilerin hepsine ışık sağlar.Sizin ışıığınız insanların önünde öyle parlasın ki, iyi işlerinizi görerek göklerdeki Babanız'ı yüceltsinler!

YEPYENİ BİR YILA SEVGİ, SEVİNÇ, SAĞLIK VE ESENLİKLE - TÜM DÜNYANIN ESENLİĞİNE

Karanlıkta kalan halk ışık gördü

 

Mesih Talebesi Olmak

MESİH TALEBESİ OLMAK

1.Dünyayı manevi anlamda ikiye bölmek mümkündür. Kendi bencil çıkarları için yaşayanlar "acılar yolunda" olanlardır. Karşılıksızlık ilkesinde içtenlikle paylaşmayı bilenler ise "mana yolunda" olanlardır. Dindar olmak bir kişinin illa "mana yolunda" olduğu anlamına gelmez. Karşılıksızlık ilkesinde insanın "sevgi ve ihsan" edebilen olması Yüceler Yücesine suret olarak yaratılma gayesine dönüşüp değişmesidir. 

2.Ne yazık ki, çıkarı için alma ve egonun devreye girip "kötüyü" öne çıkarması, madde içine sıkışmış olan insan için daha kolaydır. Çünkü madde içindedir. Bu nedenle insan "hedefi vuramaz".  Mesih İsa'da yaşayan kelam ise, Yaratan'a suret olma gayesinde yaratılmış insanı bu durumundan kurtarmak için bir Yol olarak insanlığa sunulmuştur. Kelam, beden alıp aramıza gelmiş, Işıktan Işık, Nurdan Nur olarak aramızda bizle bütünleşip insanı dönüştürüp değiştirmek için "kendisini feda etmiştir". 

3.Talebe olmak, Mesih İsa'yı ve dolayısı ile "dönüşün değişin" şeklinde özetlenebilecek kurtarış müjdesini yüreğe almakla mümkündür. İnanç ve Uygulama sayfamızdaki esaslarda, Mesih İsa'yı ve Müjdesini yürekte açanlar Kutsal Ruh'la dolarak yepyeni bir doğuşla, yepyeni bir yaşama geçecek olan Mesih talebeleridir. Onlar artık "mana yolunda" olacak olanlardır.  Bu yepyeni yaşamı içselliklerinde açacaklardır. Ve onlar için "yeni doğuş", kendi ruhsallık kaplarına göre gerçekleşmiş olacaklardır. 

4.Yürek yenilendikten sonra bazı pratikler artık sembolik ve ruhsal olarak devreye girmek durumundadır. Çünkü sembollerin dilleri içselliğin de derinleşmesine rehberdir. Talebe, talep eden olmazsa edinimler madde içinde gücünü kaybedecektir. Bu nedenle mana yoluna çıkmış Mesih talebesi  şunları yaptığı sürece sonsuza yürüyüşünün bereketini sürekli yaşamında görmüş olacaktır. a.Kelam üzerinde köklü bir "mana gurubuna" (kilise ya da kelam gurubu) b.Kelam üzerinde köklü bir "mana rehberi" (Kelam öğretmeni, pastör, diyakon)bulmalıdır. c.Kelam üzerinde köklü bir "metin çalışması" yapmalıdır. d.Ruh'un rehberliğinde sudan geçmeli (vaftiz) ve katıldığı mana gurubunda (kilisede) Evkaristiya (Şükran sofrasına) katılmalıdır. Bu Mesih İsa'nın bedeni olan topluluğunda yer alma ve sürekli mana yolunda kalma ve beslenmenin yegane yoludur. e.Efendimiz Mesih İsa'nın genelde sabah ve akşam dualarına vakit ayırdığı kelamda nettir. Kelamda genelde üç temel dua vakti vurgulanmaktadır. Sabah, öğle ve akşam ve hatta yatmadan önce. Bu nedenle bir talebenin Işıklar Babası ile Mesih'inde ve Ruh'unda günlük bağ kurması yine içsel yolculuğunun bereketi açısından önemlidir. f.Haftanın ilk günü ise muhakkak talebenin yaşamı Mesih'in bedenini oluşturan diğer kardeşleri ile bir övgü, şükran birlikteliği içinde olmalıdır. Bu nedenle bir araya gelmek önemlidir. Yedinci gün Şabat ise durma ve kişinin kendi içselliği için bir sorgulama günü olmalıdır.